Znajdziesz mnie tutaj:

Cechy toksycznych ludzi

  • 8 min czytania
Cechy toksycznych ludzi

Wyobraź sobie, że wpadł Ci w oko mężczyzna. Widzisz, że i on odwzajemnia Twoje zainteresowanie. Idziecie na randkę, miło spędzacie czas, dobrze się rozumiecie, wszystko jest w najlepszym porządku. Czujesz się szczęśliwa i chciałabyś, aby ten czas trwał jak najdłużej. Lecz…

Początek związku to spora dawka nowych emocji. Zdarza się, że biorą one górę nad rozsądkiem, przez co my, kobiety, zazwyczaj patrzymy na partnera przez różowe okulary. W takim momencie trudno jest dostrzec znaki ostrzegawcze, które warto wziąć pod uwagę, zanim znajomość nabierze tempa.

Spis treści:

Po czym poznać cechy toksycznych ludzi?

Aby unikać błędów w przyszłości, zwłaszcza przy wyborze partnera, warto najpierw zorientować się, co to znaczy toksyczna osoba, z kim właściwie mamy do czynienia. Toksyczna osoba w swoim zachowaniu może przejawiać nadmierną ciekawość odnośnie Twojej osoby. Może być dociekliwa w kwestii Twoich dalszych planów zawodowych. Szczególnym zainteresowaniem wykażę się jednak w następujących kwestiach: co lubisz robić oraz z kim spędzać wolny czas. Może też inwigilować Twoje kontakty z przyjaciółmi.

Większość Twoich zachowań może wzbudzać w toksycznym partnerze podejrzenia. Taka osoba zazwyczaj jest zazdrosna nie tylko o płeć przeciwną, ale także o czas spędzany z Twoją rodziną bądź znajomymi.

Często padającym sformułowaniem jest oskarżenie o to, że wszystko inne jest dla ciebie ważniejsze niż ja.

Takie zagrywki to czysty przejaw toksycznego mężczyzny.

Nadmiernie rozpamiętuje przeszłość, a rozstania i powroty w związku to jego specjalność. Cechy toksycznej osoby są dość uciążliwe. Sprawiają, że czujesz się ograniczona i ciągle nie dość dobra. Partner wywołuje w Tobie poczucie winy, wracając do dawnych tematów i dostrzegania w nich jednostronnej perspektywy, nie biorąc pod uwagę Twoich argumentów.

Takie zachowania są w stanie doprowadzić kobietę do utraty sił witalnych, dzięki czemu partner krok po kroku przejmuje kontrolę nad związkiem. Trudno jest to zrozumieć, a tym bardziej w tym wytrwać. Powinnaś jednak wiedzieć, że takie zachowanie jest potrzebne toksycznemu partnerowi, bo tylko w taki sposób czuje się on bezpiecznie w relacji z drugim człowiekiem. Zachwiane poczucie bezpieczeństwa toksycznej osoby sprawia, że potrzebuje ona mieć w życiu kontrolę nad wszystkim

Przejmowanie kontroli

Powolne, dyskretne przejmowanie kontroli Twojego życia przez toksycznego partnera rozpoczyna się najczęściej od wiadomości telefonicznych, przypadkowego zerknięcia do poczty. Ani się obejrzysz, a dokona on selekcji wśród Twoich najbliższych znajomych. Cechą toksycznej osoby jest jego silna wewnętrzna potrzeba kontroli wszystkiego. Jest to osobowość, która lubi mieć inne osoby i różne rzeczy na własność. Izoluje swoją partnerkę od innych, posiłkując się argumentem, że mają oni na nią zły wpływ. Partner toksyczny chce mieć kontrolę nad tym, jak się ubierasz, zwłaszcza gdy wychodzisz gdzieś sama. Lubi, gdy podobasz się jemu i tylko jemu. Zaniżone poczucie własnej wartości, które zazwyczaj wzrasta u mężczyzny przy pięknej kobiecie doprowadza toksyczną osobę do wściekłej zazdrości, którą na domiar złego jeszcze bardziej podsyca lęk przed stratą partnerki.

Toksycznego partnera rozpoznasz także po tym, że dość często miewa on gwałtowne zmiany nastrojów. W dyskusjach zazwyczaj posługuje się szantażem emocjonalnym, który tak naprawdę wynika z jego bezsilności. Toksyczny mężczyzna jest osobą, która musi za wszelką cenę zatrzymać przy sobie partnerkę. Jeśli taki partner nie ma w relacji wyznaczonych przez kobietę granic, to jego zuchwałe zachowanie może z czasem przerodzić się w zaborczość w związku.

Cechy ludzi toksycznych uwidaczniają się też w zbyt szybkich deklaracjach wejścia w związek, wspólnego zamieszkania, a nawet małżeństwa. Silna potrzeba, aby mieć obok siebie kogoś, przy kim można czuć się bezpiecznie, sprawia, że taki mężczyzna jest w stanie związać się z kimś na poważnie, prawie nie znając tej osoby. Niestety to nie jest dobry kandydat na dalekosiężne plany czy zakładanie rodziny.

Cechy toksycznej relacji – jak sobie z tym poradzić?

Jeśli Twoje życie ułożyło się w taki sposób, to zapewne widzisz już, że Twój związek posiada cechy toksycznej relacji. W grę ciągle wchodzą duże emocje, a także częste rozstania i powroty. To prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Jeśli jako partnerzy nie zdecydujecie się na rozpoczęcie pracy nad związkiem, prawdopodobnie czeka was rozwód czy samotne rodzicielstwo. To najczęstsze konsekwencje wynikające z zaborczości w związku i życia z toksyczną osobą.

Dlaczego mowa o wspólnej pracy nad związkiem, skoro tylko jedna ze stron jest toksyczna? Cóż, jeśli przyciągnęłaś do siebie mężczyznę, który w swoim zachowaniu przejawia cechy toksycznej osoby, to znaczy, że i Ty masz w sobie syndrom współzależności. Objawy te są dość proste do wykrycia. Z jednej strony jest Ci trudno w tej relacji i chciałabyś z niej odejść, z drugiej jednak zawsze znajdziesz wytłumaczenie dla zachowań partnera i sposób na siebie, aby nauczyć się schodzić mu z drogi. Krótko mówiąc, czy Ci się to podoba, czy nie, i tak będziesz się odnajdywała w tej relacji.

Poznaj moją autorską Metodę Przyciągania Bratniej Duszy, która pomogła mnie oraz setkom innych kobiet odnaleźć w życiu miłość i stworzyć piękny, trwały związek

Odbierz e-booka ZA DARMO

Odbierz e-booka
ZA DARMO

Podając swój adres e-mail dołączysz również do mojego Newslettera. W każdej chwili możesz się z niego wypisać.

Czym jest współzależność?

Współzależność czy inaczej współuzależnienie to jedno z zaburzeń osobowości, które często pojawia się u osób pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych. Osoba współzależna ma skłonność do związków, w których partnerzy są od siebie uzależnieni na różnych poziomach, na przykład emocjonalnym, mentalnym, finansowym czy innym. W takiej relacji partnerzy nie respektują swoich granic. Bardzo słabo i niejasno komunikują się między sobą za pośrednictwem emocji, które często biorą u nich górę nad konstruktywną rozmową. Wszelkiego rodzaju zależności, uzależnienia, nadużywanie alkoholu, narkotyków czy innych używek to cechy ludzi toksycznych.

Uzależnienia to jedyne antidotum na wewnętrzny ból, który noszą w sobie osoby toksyczne, a którego źródło znajduje się w ich psychice. Człowiek, który jest silny psychicznie i stabilny emocjonalnie, jest w stanie funkcjonować w życiu bez żadnych środków zastępczych.

Jak zakończyć toksyczne małżeństwo?

Jedną z cech toksycznej osoby jest także tendencja do znęcania się nad słabszymi, w tym nad dziećmi lub zwierzętami. Taki człowiek najczęściej wykorzystuje słowne zastraszanie, które daje mu pozorne poczucie władzy i dominacji nad osobami, które uważa za przynależne sobie. Przemoc słowna, psychiczna, fizyczna czy ekonomiczna to kolejne cechy toksycznej relacji, na jaką jesteś narażona, będąc w związku z toksycznym mężczyzną.

Jeśli poważnie myślisz o tym, by wziąć życie w swoje ręce i zakończyć toksyczne małżeństwo, przypomnij sobie wszystkie trudne wydarzenia i odnotuj je, będą Ci pomocne. Skorzystaj także z pomocy prawnika specjalizującego się w tego typu sprawach rozwodowych. Nie należą one do łatwych i przyjemnych, pranie brudów to jednak przykra konsekwencja życia w toksycznej relacji. Pamiętaj jednak, że to nie Ty powinnaś się wstydzić! Ty walczysz o lepsze jutro dla siebie.

Co to znaczy być toksycznym z psychologicznego punktu widzenia?

Toksyczny jest to człowiek o mocno zaniżonym poczuciu własnej wartości, z którego to między innymi wynika mnóstwo trudnych i irracjonalnych zachowań. Jest to osoba nosząca w swoim wnętrzu wiele obaw, lęku i strachu, które nie pozwalają jej normalnie funkcjonować.

Dysfunkcja większości tych zachowań społecznych ma swój początek we wczesnym dzieciństwie. Najczęściej jest wyniesiona z domu rodzinnego albo przy okazji innych trudnych doświadczeń z tego okresu. Spore grono ludzi, którzy doświadczyli w życiu traumy, nie rozważa nawet, aby coś z tym zrobić. Z góry zakładają, że wszystko jest z nimi w porządku, na niektóre ze swoich toksycznych zachowań nie zwracają nawet uwagi. Wszelkie komunikaty czy uwagi pod ich adresem zbywają, a za złe zachowanie obwiniają innych. Wszelkie swoje niepowodzenia życiowe zrzucają na innych.

Strach przed zajrzeniem do swojego wnętrza i ponowne zmierzenie się z emocjami skutecznie odwodzi ich od pracy nad sobą i uzdrowieniem tego etapu w życiu. Z jednej strony nic nie robią ze strachu, z drugiej wciąż narzekają i dziwią się, że nie mogą założyć rodziny. Zawierają kolejne związki, za każdym razem upatrując winę w partnerze, twierdząc, że to on był dla nich niedobry.

Jak już sama zauważyłaś, cechy toksycznej osoby to ciągłe upatrywanie trudności życia w świecie zewnętrznym. Za swoje niepowodzenia obwiniają ludzi, z którymi przebywają i z którymi się wiążą. Toksyczni ludzie mają tendencje do zaburzeń emocjonalnych. Ich lęk związany z utratą czegoś lub kogoś może być tak obezwładniający, że są w stanie przejść od krzyku do płaczu, od radości do wzbudzenia w drugiej osobie poczucia winy.

Wspomniana wcześniej zaborczość w związku to kolejny objaw silnego manifestowania strachu przez toksycznych ludzi. Potrafią oni wzbudzić lęk w drugim człowieku i rzucać w jego stronę groźby, które są karalne. Szantaż emocjonalny, jakim jest groźba wyrządzenia krzywdy samemu sobie, jeśli partner nie ulegnie obietnicą poprawy i nadal będzie chciał odejść ze związku, to kolejny pokaz aktu desperacji ze strony toksycznej osoby.

Podsumowanie

Moja droga, dobry związek to nie tylko właściwie dobrany partner, to przede wszystkim Twoja własna postawa w tej relacji. To, w jaki sposób będziesz traktowana przez partnera i czy Twoje potrzeby będą w tym związku brane pod uwagę, zależy tylko od Ciebie. Zadbaj o to, by osoba, z którą się spotykasz, nie przekraczała Twoich granic, a w zamian otoczyła Cię miłością, wsparciem i poczuciem bezpieczeństwa.

Dzięki wiedzy, jaką się z Tobą podzieliłam, znasz już cechy toksycznej osoby. Wiesz, kiedy powinna zapalić się u Ciebie kontrolna lampka przy wyborze partnera. Doprawdy cienka granica dzieli troskę o partnera w związku z obsesją na jego punkcie. To drugie bardzo szybko przeradza się w zaborczość w związku. Dlatego mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci dokonywać w życiu dobrych wyborów i pozwoli w nowy sposób spojrzeć na osoby, które posiadają cechy ludzi toksycznych.

Zawsze warto bliżej poznać historię osoby, z którą zaczynamy się spotykać. Warto być spostrzegawczą i ufać swojej intuicji, a my, kobiety, mamy ją dobrze rozwiniętą. W tej całej przezorności nie chodzi o to, by od razu uciekać, jeśli na Twojej drodze stanie mężczyzna, z którego opowiadań dowiesz się, że miał w życiu trudne doświadczenia. Chodzi o to, abyś nauczyła się dokonywać wyborów z niskim progiem konsekwencji na przyszłość, a do tego potrzebna jest Ci odpowiednia wiedza.

Każdy człowiek bez względu na wydarzenia potrzebuje w życiu miłości, zrozumienia i wsparcia. Czasem to właśnie dzięki mądrości i spostrzeżeniom drugiego partnera ma szansę, by uzdrowić swoją przeszłość i zmienić życie na lepsze. Dlatego ważne, żebyś była kobietą świadomą i taką, która wie, co i kiedy powinna zrobić – kiedy iść do przodu, inwestując w związek, a kiedy bezpiecznie się z niego wycofać.

Kilka słów o autorce

Cześć, nazywam się
Sylwia Wurst

Jestem terapeutą partnerskim i coachem relacji. W swojej pracy korzystam z elementów rozwoju duchowego Theta Healing i Reiki pracując z energią człowieka.

Pomagam uwolnić się od lęków, niewspierających przekonań i wszelkich blokad związanych z miłością i związkami.

Osobiście przeszłam przez trudny rozwód i samotnie wychowywałam dziecko. Dziś jestem mamą pełnoletniego syna i szczęśliwe zakochaną kobietą po 40-tce.

Moje przykre przeżycia przerobiłam w cenne doświadczenie. Teraz chcę podzielić się nim z Tobą.

Poznajmy się lepiej
Udostępnij dalej z miłością: