Znajdziesz mnie tutaj:

Etapy po rozstaniu – jak znów stanąć na nogi?

  • 5 min czytania
Jak sobie poradzić po rozstaniu

Jak pozbierać się po rozstaniu i przez jakie etapy po rozstaniu trzeba przejść, aby poczuć się lepiej i odzyskać chęć do życia – to główne tematy tego artykułu. Zapoznaj się z nim, a łatwiej będzie Ci zrozumieć, co należy zrobić, aby życie po rozstaniu było łatwiejsze.

Spis treści:

Fazy rozstania

Rozstanie jest momentem, który w jednej chwili burzy nasz poukładany świat i przewraca go do góry nogami. To moment, który oznacza koniec relacji, moment, w którym tracimy kogoś bliskiego. Związek, który do tej pory był źródłem wsparcia, miłości i pociechy – skończył się.

Zaprzeczenie (wyparcie)

Pierwszą fazą rozstania jest zaprzeczenie – po prostu wyparcie zaistniałej sytuacji. To moment, w którym nie chcemy dopuścić do siebie informacji o końcu związku. Trudno uwierzyć, że to dzieje się naprawdę, że partner rzeczywiście odchodzi. Próbujemy tłumaczyć sobie i usprawiedliwiać jego zachowanie. Dajemy czas na to, aby ochłonął i zmienił zdanie. Nie ma w nas zgody na koniec, dlatego myślimy o tym, by wciąż utrzymywać kontakt po rozstaniu, w jakiejkolwiek formie. To naturalny i przejściowy etap, Ty też możesz go przechodzić. Kluczowe jest to, by zaakceptować sytuację.

Gniew (złość)

W kolejnej fazie pojawia się gniew i nic w tym dziwnego czy niewłaściwego. To prawidłowy etap po rozstaniu. Bądź co bądź skończyło się właśnie coś ważnego, straciliśmy kogoś bliskiego. Gniew, który się pojawia, wymierzony jest w każdą stronę, szczególnie jednak w ex-partnera. Często pojawiają się wyrzuty sumienia, że za mało się staraliśmy albo czegoś nie zauważyliśmy w porę. Faza gniewu to czas, w którym stoimy w miejscu. Targają nami negatywne emocje i nie potrafimy zrobić kroku do przodu. Jeśli chcemy pójść dalej, pierwsze, czym powinniśmy się zająć, to wyciszeniem szalejących w nas emocji.

Gniew, który się pojawia, wymierzony jest w każdą stronę, szczególnie jednak w ex-partnera.

Wzloty i upadki

Kiedy już opanujemy gniew i frustrację, czas na kolejną fazę rozstania, czyli wzloty i upadki. Jak sama nazwa wskazuje, to sinusoida uczuć i reakcji emocjonalnych. Bywa męcząco, bywa trudno, ale da się to przetrwać. Uporczywie walczymy z tęsknotą i chęcią odzyskania partnera, analizujemy związek i szukamy sposobu na utrzymanie kontaktu po rozstaniu. Podświadomie chcemy znaleźć pretekst do tego, by znów znaleźć się w polu widzenia ex-partnera. Jeśli jednak dojdzie do takiego spotkania, staramy się zaprezentować z nowej strony jako zupełnie odmieniona osoba. Wszak zrozumieliśmy swoje błędy i możemy już zacząć od nowa. Tylko czy o to na pewno chodzi?

Druga strona tego medalu jest inna. Czas pozbierać się po rozstaniu – może więc klin klinem? I takie myśli przychodzą do głowy w trudnym czasie. Nie poddawaj się im jednak! To nie jest rozwiązanie, a jedynie zepchnięcie emocji pod dywan. Przypadkowa relacja z nowo poznaną osobą zawsze kończy się tak samo. Wraca ból i tęsknota. Wzloty i upadki to bardzo niestabilny czas. Konsekwencje decyzji podejmowanych pod wpływem impulsu mogą być różne. Uważaj na to!

Odzyskiwanie równowagi

Następnym etapem żałoby po rozstaniu jest odzyskiwanie równowagi. Wyczekiwany moment, gdy powoli emocje opadają i zaczyna pojawiać się światełko w tunelu. Przestajemy idealizować ex-partnera i zaczynamy dostrzegać, jaki naprawdę był nasz związek. Bardziej krytycznie spoglądamy na błędy, które oboje popełniliśmy. To ważny moment na wyciągnięcie wniosków na przyszłość. Rozstanie nastąpiło i nigdy nie będzie już tak samo, czas podnieść się po rozstaniu i spojrzeć poza horyzont. Nowe możliwości czekają!

Nowy początek

Dokładnie tak – ostatni etap po rozpadzie związku to nowy początek! Widzisz już, że przeszłość przeminęła i czas zwrócić się ku przyszłości. Od Ciebie zależy, w jaki sposób w nią wejdziesz. Poszerz swoje horyzonty, rozwiń perspektywy. Masz przed sobą morze możliwości, wystarczy po nie sięgnąć. Od tej pory będzie już tylko lepiej. To doskonały czas na to, aby podjąć pierwsze plany, pierwsze działania i znów mocno stanąć nogami na ziemi. To idealny moment na zrealizowanie skrytych marzeń. Nie zastanawiaj się dłużej, po prostu zrób to! Bądź odważna i odnajdź prawdziwą siebie.

Nowy początek to doskonały czas na to, aby podjąć pierwsze plany, pierwsze działania i znów mocno stanąć nogami na ziemi.

Poznaj moją autorską Metodę Przyciągania Bratniej Duszy, która pomogła mnie oraz setkom innych kobiet odnaleźć w życiu miłość i stworzyć piękny, trwały związek

Odbierz e-booka ZA DARMO

Odbierz e-booka
ZA DARMO

Podając swój adres e-mail dołączysz również do mojego Newslettera. W każdej chwili możesz się z niego wypisać.

Jak się pozbierać po rozstaniu?

Przejście przez wszystkie etapy po rozpadzie związku jest niezmiernie ważnym i potrzebnym elementem dla uzdrowienia nas samych i powrotu do społeczeństwa. Daj sobie czas, by krok po kroku odzyskać równowagę, stanąć na nogi i na nowo oddać się relacjom towarzyskim.

Rozmawiaj o swoich uczuciach związanych z rozstaniem

W pogodzeniu się z rozstaniem z pewnością pomoże rozmowa o emocjach i uczuciach z nim związanych. Nie tłum uczuć, bo dzięki temu, że zaczniesz się od nich uwalniać i je rozumieć, szybciej nastąpi efekt uzdrowienia. Trudne emocje trzeba przeżyć, uzewnętrzniając je, by się od nich całkowicie uwolnić. Tłumione przez lata emocje mogą z czasem przerodzić się w konkretne dolegliwości fizyczne w Twoim ciele, a stąd już bliska droga do poważnej choroby.

Skorzystaj z fachowej pomocy

W uporaniu się z żałobą po rozstaniu może pomóc też specjalista. Nie wstydź się poprosić o pomoc, jeśli czujesz, że jej potrzebujesz. To nic złego. Każdy przechodzi trudniejsze chwile w życiu. Warto wtedy poszukać kogoś, kto jest przygotowany do tego, by pomóc w tej konkretnej sytuacji.

Świadoma praca pod okiem profesjonalisty da Ci o wiele szybszy efekt uzdrowienia i powrotu do normalnego życia.

Daj sobie prawo do bezsilności

Daj sobie też prawo do bezsilności. Najwyższa pora uzmysłowić sobie, że nie musisz być zawsze i wszędzie silna. Masz prawo do łez i bezradności. Życie po rozstaniu nie kończy się w tym momencie. Wciąż masz wokół siebie wiele bliskich i życzliwych osób. Skieruj swój wzrok w ich stronę, otocz się energią dobrych ludzi. Czas, w którym Twoje emocje i energia z powodu stresu i wyczerpania słabnie, to moment, gdy masz prawo i nawet powinnaś skorzystać ze światła i miłości innych ludzi. Zatroszcz się o siebie i zadbaj o własny komfort.

Jak się podnieść po rozstaniu — etap końcowy

Skoro doszliśmy wspólnie do tego momentu, to znaczy, że jest nieźle – zaczynasz czuć gotowość do tego, by całkowicie pogodzić się z rozstaniem. Koniec związku to zamknięcie pewnego rozdziału w życiu. Aby się z tym uporać, należy przejść przez wszystkie etapy po rozstaniu. Każdy przechodzi to inaczej, w swoim własnym tempie. Niektórzy szybko dochodzą do siebie i wskakują w wir życia, inni potrzebuję więcej ciszy i spokoju dla kontemplowania swojego żalu i cierpienia. Jedni mają złamane serce, inni złamaną duszę. Obserwuj siebie. Każda z tych form przeżywania rozstania może być trudna i nieść ze sobą pewne konsekwencje.

Rekonwalescencja po zakończeniu związku

Pogodzenie się z nową sytuacją wymaga czasu. Rekonwalescencja po zakończeniu związku odbywa się równocześnie na kilku poziomach. Przyjrzyjmy się temu krótko.

Poziom fizyczny

Mierzymy się z bólem fizycznym, np. w klatce piersiowej, w żołądku czy z bólem brzucha na poziomie emocjonalnym, gdzie trzeba przeżyć, zrozumieć, po czym uwolnić trudne emocje.

Poziom mentalny

Zbudowały się w Tobie, a dokładniej w twojej podświadomości przekonania na temat związków, mężczyzn i roli, jaką w nich odgrywasz. Przykładowo: porzucona kobieta może nie być świadoma tego, że to trudne doświadczenie zapisało w jej głowie przekonanie, że mężczyźni zawsze ranią. Co w konsekwencji będzie mieć negatywny wpływ na próbę wejścia w nowy związek w przyszłości.

Poziom duchowy

Emocje związane z trudnym doświadczeniem zapisują się w ludzkiej przestrzeni energetycznej. Powodują utworzenie się różnego rodzaju blokad. To dlatego, będąc po ciężkich doświadczeniach czy traumach, niektórzy ludzie mają problem z odnalezieniem się i budowaniem nowych relacji.

Wkrocz do życia z podniesioną głową

Coś się kończy, coś się zaczyna – a zatem planuj, działaj, realizuj zadania i cele. Wszystko jest w Twoich rękach. To od Ciebie zależy, jak długo będzie trwała żałoba po rozstaniu. Możesz się otrzepać i zrobić krok naprzód. Życie na Ciebie czeka! Nie zaniedbuj swoich obowiązków. Zajmij się rzeczami, które na Ciebie czekają, na nowo wprowadź rytm działania do swojego życia, a zobaczysz, że odżyjesz.

Planuj, działaj, realizuj zadania i cele. Wszystko jest w Twoich rękach. To od Ciebie zależy, jak długo będzie trwała żałoba po rozstaniu.

Zastanów się nad tym, jakie nowe aktywności możesz podjąć. Wiele rzeczy jest na wyciągnięcie ręki. Pomyśl o tym, jakie błędy zdarzało Ci się popełniać do tej pory i postaraj się nie zrobić tego po raz kolejny. Nie idealizuj nikogo, nie rzucaj się od razu w kolejny związek. Daj sobie czas i przestrzeń, bądź aktywna dla samej siebie. Kto wie, może tuż za rogiem czeka już na Ciebie prawdziwa miłość?

Życie po rozstaniu, jak je zacząć od nowa?

Wyciągnij wnioski z relacji, która właśnie się zakończyła. Stań z boku i oczyma wyobraźni spójrz na to, co takiego można było poprawić zarówno w zachowaniu Twoim, jak i ex-partnera. Swoje wnioski zapisz, bo pamięć bywa ulotna. Będą one dla Ciebie dobrym drogowskazem w kolejnej relacji.

Poznaj pozytywne skutki rozstania. Niektóre związki same w sobie są źródłem cierpienia, nie przynoszą radości i satysfakcji, a jedynie ból i zmęczenie. Jeśli miałaś tego typu doświadczenie, możesz odetchnąć z ulgą. Jeśli tkwiłaś w relacji z toksyczną osobą, to ciesz się z tego, że to koniec. Utrzymywanie kontaktu po rozstaniu nie jest dobrym pomysłem. Pomyśl o powiewie świeżości w swoim życiu i otwórz się na nową perspektywę. Zastanów się, jakie są Twoje potrzeby i pragnienia. Zacznij je realizować.

Zadbaj o siebie nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim pamiętaj o swoim wnętrzu. Zmień myślenie z pesymistycznych wizji i wykreuj nowe, pozytywne wibracje. Stań się atrakcyjna dla siebie i rozpocznij swoje życie na nowo. Czas spędzany tylko ze sobą również możesz wykorzystać. Sprawiaj sobie małe przyjemności – zobaczysz, jak wiele mogą zmienić i jak bardzo pomogą Ci pozbierać się po rozstaniu. Inwestuj swój czas w ludzi, wśród których dobrze się czujesz i możesz być sobą. I nie zapominaj o uśmiechu! 😊

Podsumowanie

Jeśli naprawdę chcesz zamknąć za sobą drzwi przeszłości i otworzyć okno nowych możliwości, to daj sobie na to szansę. Możesz poczuć wiatr w żaglach i wypłynąć na szerokie wody, jeśli tylko tego zapragniesz. Wszystko zależy wyłącznie od Ciebie!

Kilka słów o autorce

Cześć, nazywam się
Sylwia Wurst

Jestem terapeutą partnerskim i coachem relacji. W swojej pracy korzystam z elementów rozwoju duchowego Theta Healing i Reiki pracując z energią człowieka.

Pomagam uwolnić się od lęków, niewspierających przekonań i wszelkich blokad związanych z miłością i związkami.

Osobiście przeszłam przez trudny rozwód i samotnie wychowywałam dziecko. Dziś jestem mamą pełnoletniego syna i szczęśliwe zakochaną kobietą po 40-tce.

Moje przykre przeżycia przerobiłam w cenne doświadczenie. Teraz chcę podzielić się nim z Tobą.

Poznajmy się lepiej

Poznaj moją autorską Metodę Przyciągania Bratniej Duszy, która pomogła mnie oraz setkom innych kobiet odnaleźć w życiu miłość i stworzyć piękny, trwały związek

Odbierz e-booka ZA DARMO

Odbierz e-booka
ZA DARMO

Podając swój adres e-mail dołączysz również do mojego Newslettera. W każdej chwili możesz się z niego wypisać.

Udostępnij dalej z miłością: