Znajdziesz mnie tutaj:

Kategoria Lekcja 5-jezykow

Podsumowanie

Rozpoznałaś swój język miłości?

Super! A więc teraz porozmawiaj z partnerem i opowiedz o swoich odkryciach. Zrób z tego ciekawą zabawę. Przedstaw swój sposób wyrażania miłości i dowiedz się, jaki język miłości przemawia do Twojego partnera.

W niektórych związkach trudno o dobre porozumienie, a partner jest zamknięty na nowości i zmiany. Warto, byś w takiej sytuacji skupiła się na sobie. Poznaj dokładnie swój język miłości, a w kolejnym kroku poprzez obserwację poznaj język partnera.

Dzięki takiemu podejściu nabierzesz lepszego kontaktu ze sobą. Obdarzysz większą miłością samą siebie i zaczniesz komunikować się z partnerem w jego języku, a co za tym idzie, w odpowiednim momencie zaobserwujesz, że Twój mężczyzna jest swobodny, czuje się kochany i zadbany.

Weź sprawy w swoje ręce, opowiadając mu o tym, czego potrzebujesz. Często jest tak, że aby na nowo cieszyć się sobą, któraś ze stron musi przejąć inicjatywę.

Najpiękniejsze w relacji, jest swobodne podążanie z miłością za drugim człowiekiem.

Rozdział 6

Języki miłości w praktyce

Skoro już wiesz, na czym polegają języki miłości, którymi często posługujemy się w życiu nieświadomie, pora, abyś teraz w sposób świadomy zaczęła ich używać. Tym samym wymagaj, aby druga strona zaczęła komunikować się z Tobą w sposób, którego Ty potrzebujesz.

Chcąc poznać swój język miłości, najpierw odpowiedz na poniższe pytania:

  • O co najczęściej proszę partnera?
  • Co sprawia, że czuję się kochana?
  • Co rani mnie najmocniej w relacji z partnerem?
  • Czego najbardziej potrzebuję?
  • Jaki sposób okazywania miłości jest dla mnie najmilszy?
  • Co takiego partner robił, mówił i okazywał, że chciałam się z nim związać? Czy nadal to jest między nami, czy teraz jedynie za tym tęsknię?
  • Jaki jest mój ideał partnera i co powinien robić, jak się zachowywać, abym czuła się kochana? (dla singli)

Jak najczęściej okazujesz partnerowi, co do niego czujesz?

Pozwól sobie na chwilę refleksji nad tym pytaniem. Usiądź wygodnie, zamknij oczy, weź czystą kartkę i długopis. Pozwól myślą płynąć, dzięki temu odkryjesz ważną część siebie. Zanotuj wszystkie swoje spostrzeżenia.

Chcesz odkryć język miłości partnera?

Przypomnij sobie chwilę, kiedy według Ciebie partner poczuł się kochany. Za pomocą jakiego języka to osiągnęłaś? Zanotuj wszystkie swoje spostrzeżenia.

Co zrobić, jeśli nie jesteś pewna swoich odpowiedzi i nie rozpoznałaś języka miłości partnera?

Zacznij obserwować, jak reaguje Twój partner. Przez co najmniej tydzień stosuj wszystkie 5 języków miłości i sprawdź, kiedy jest najbardziej zadowolony, spokojny i uśmiechnięty. Zaobserwuj także, przy którym języku miłości najmniej się sprzeczacie i kiedy czujesz najsilniejszą więź między wami.

Rozdział 5

Piąty język Miłości – DOTYK

Jedną z najsilniejszych form miłości i komunikacji jest miły, delikatny i subtelny dotyk. Ten rodzaj języka miłości lubią wszyscy, ale trzeba przyznać, że to mężczyźni najbardziej go potrzebują. Ciekawe, prawda? 😊

Uwielbiasz się przytulać, odczuwać bliskość drugiej osoby? Często łapiesz swojego mężczyznę za rękę, kolano bądź siedzisz blisko, gdy o czymś mu opowiadasz? Lubisz, kiedy partner klepnie Cię w pupę, przechodząc obok Ciebie, albo obejmie w pół i pocałuje w szyję? A może pierwsze, o czym myślisz, gdy wstajesz rano, to buziak dla partnera, a wieczorem marzysz tylko o tym, aby wtulić się w jego ciało i spokojnie zasnąć?

Jeśli na większość tych pytań odpowiedziałaś twierdząco, to znaczy, że właśnie DOTYK jest tym językiem, przez który wyrażasz i odczuwasz miłość. Pielęgnuj swoją formę wyrażania miłości i obdarzaj nią swojego partnera. Pamiętaj, aby koniecznie poznać jego język miłości.

W niektórych związkach jest tak, że partnerzy mają ten sam język wyrażania i odczuwania miłości, dzięki temu ich relacja jest bardzo płynna i patrząc na nich, można stwierdzić, że rozumieją się bez słów. Jeśli akurat w Twoim związku języki miłości są zupełnie różne, zapragnijcie wzajemnie się ich nauczyć. Nie myśl o tym, że to przeszkoda w waszej relacji. Wprowadź miłość w odpowiednim języku, naucz się, czego pragniesz i jak pokazać Twoje uczucie partnerowi, a potem stwórz z tego dobry nawyk. Nim się obejrzysz oboje będziecie rozumieć się bez słów!

Miłość to coś, co nam się przydarza. Żeby jednak trwała w naszym życiu, stoi za tym chęć poznania drugiego człowieka i nauczenie się tego, jak działa.

Rozdział 4

Czwarty język Miłości – POMOC

Pomoc to wszelka forma wsparcia, wyręczenia w trudach, poklepania po plecach bądź przytulenia zawsze wtedy, kiedy trzeba się z czymś zmierzyć. To język miłości, który bardzo często dominuje w środowisku kobiet. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że z natury jesteśmy delikatne. Podświadomie mamy więc pragnienie, by stał obok nas silny i zaradny mężczyzna, gotowy do opieki i wsparcia, który zawsze służy nam swoją pomocą.

Język miłości wyrażany poprzez niesienie pomocy to ocieranie łez, gdy jesteś smutna, przyniesienie herbaty, jeśli dopadnie Cię przeziębienie oraz gotowość do bycia blisko, gdy zmagasz się z jakimś smutkiem czy trudnością ponad Twoją miarę. Takie działanie daje Ci wewnętrzne poczucie, że nie musisz wszystkiego dźwigać sama.

Jeżeli zdarza Ci się skarżyć, że partner nic dla Ciebie nie robi, wciąż narzekasz, że nie pomaga Ci w czynnościach domowych, nie ma dla Ciebie czasu, nie wspiera Cię, gdy zmagasz się z trudnościami, prawdopodobnie Twoim językiem miłości jest POMOC.

Pamiętaj jednak, że każda pomoc powinna być dobrowolna i odpowiednia do potrzeb i oczekiwań. Wszelkie formy wymuszania pomocy, czy to poprzez stosowanie szantażu, czy innych metod, nie mają nic wspólnego z językiem miłości. Zamiast czekać, aż coś samo się zmieni w waszym związku, porozmawiaj ze swoim partnerem i powiedz mu, czego dokładnie potrzebujesz, jakie konkretne działania lub czynności sprawiają, że czujesz się kochaną i szczęśliwą kobietą. Zobaczysz, jak wiele może się zmienić.

Rozdział 3

Trzeci język Miłości – PREZENTY

Wszelkiego rodzaju namacalne prezenty są widocznym symbolem miłości. Czasem wszyscy tego potrzebujemy, bo kto nie lubi prezentów. Są jednak osoby, dla których podarunek w formie prezentu jest najwyższym wyrazem miłości.

Pomyśl o swoim związku. Twój partner co rusz szepcze Ci do ucha słodkie słówka, wciąż powtarza, jak bardzo Cię kocha, a Twoje koleżanki nie mogą wyjść z zachwytu, jakiego masz wspaniałego faceta. A jednak Ty nie do końca czujesz się kochana. Czegoś Ci brakuje. Wciąż czekasz, aż on podaruje Ci kwiaty, zabierze na romantyczną kolację czy kupi wymarzoną sukienkę. Jeśli tak właśnie jest, powinnaś wiedzieć, że Twoim dominującym językiem miłości są PREZENTY. Wszelkiego rodzaju podarunki, które można dotknąć, wziąć do ręki, dostrzec gołym okiem i pochwalić się nimi przed znajomymi – to właśnie są Twoje dowody miłości.

Nie bój się. Powiedz swojemu mężczyźnie, jak istotna jest dla Ciebie taka forma miłości. Pamiętaj jednak, że prezentem może być także obecność i dostępność drugiego człowieka, dzięki której masz szansę poczuć się wyjątkowo. Doceniaj każdy, chociażby mały gest partnera w kierunku upragnionej przez Ciebie zmiany i daj od siebie tyle samo zaangażowania, poznając jego język miłości.

Rozdział 2

Drugi język Miłości – CZAS

To wyjątkowy język miłości. Czujesz się kochana poprzez wszelkie formy spędzania wspólnego czasu, dzielenia się myślami, marzeniami, potrzebami. I zapewne w ten sam sposób podświadomie komunikujesz partnerowi swoją miłość. Sęk w tym, że on wcale nie musi tego rozumieć i potrzebować, zwłaszcza jeśli jego język miłości jest inny…

Lubisz słuchać, co jest dla niego ważne i razem z nim podejmować różne aktywności. To właśnie magia języka miłości, jakim jest czas. Ta forma wyrażania miłości komunikuje partnerowi, że troszczymy się o niego. Stosowana wzajemnie pokaże waszą troskę o siebie i wprowadzi harmonię w codzienne dni.

Lubisz spędzać czas ze swoim partnerem, być wciąż blisko niego i właściwie wszystko robić wspólnie? Wygląda na to, że czas jest Twoim sprzymierzeńcem i jednym z języków miłości, którym komunikujesz się ze światem.

A może często narzekasz, że partner gdzieś wychodzi i ma mnóstwo spraw poza domem? Teoretycznie nie ma tutaj żadnych podstaw do smutku, a jednak czujesz się wewnętrznie opuszczona i… tęsknisz. Znasz ten stan? Jeśli tak, to z całą pewnością CZAS jest Twoim językiem miłości! Pamiętaj, by poinformować o tym swojego partnera. Być może jego język miłości jest inny, ustalcie wtedy, w jaki sposób będziecie się wzajemnie uzupełniać tak, by każde z was miało zaspokojoną swoją potrzebę miłości.

Rozdział 1

Pierwszy język Miłości – SŁOWA

Słowa to wszelkiego rodzaju komplementy, wypowiedzi zachwytu i zachęty do działania. Słowa mają w sobie moc, dzięki której osoba, którą kochamy, wewnętrznie wzrasta, czuje się dowartościowana i ważna. Na jej ustach pojawia się promienny uśmiech. Ale słowa to także wszelkie prośby, z którymi zwracamy się do partnera.

Warto pamiętać o tym, by były one grzeczne. Nigdy nie powinny występować w formie rozkazu czy żądań. Słowa mogą budować bądź niszczyć, a całkowity ich brak zamyka nasze wnętrze na wszelkie formy współpracy.

Jeśli wciąż zadajesz swojemu partnerowi pytanie:

A Ty to mnie w ogóle jeszcze kochasz?

bądź podczas małżeńskiej sprzeczki pełna złości wyrzucasz mu słowa:

Bo Ty mnie w ogóle nie kochasz, nigdy mi tego nie mówisz!

Prawdopodobnie jednym z Twoich języków miłości są właśnie SŁOWA. Wiedząc o tym, porozmawiaj ze swoim partnerem i uświadom go, że bardzo potrzebujesz słów i wyrazów jego miłości właśnie poprzez słowa. Niech wie, że właśnie tak odczuwasz miłość. To dlatego mówienie kocham cię oraz innych pełnych czułości zwrotów szeptanych do ucha jest dla Ciebie tak ważne.

Związek może dobrze prosperować dopiero wtedy, gdy wzajemnie rozumiemy swoje potrzeby i właściwie odczytujemy sygnały.

Wstęp

Jak poznanie Języków Miłości, zmieniło mój związek

Przez dłuższy czas podchodziłam do swojego związku podobnie jak większość kobiet – z całych sił starałam się zrozumieć swojego partnera i chciałam, by on zrozumiał mnie. Robiłam to jednak w sposób instynktowny, bez konkretnej wiedzy. Nic dziwnego, że nie przyniosło to większych rezultatów. Dopiero gdy na mojej drodze pojawiły się JĘZYKI MIŁOŚCI i ich niezwykła moc działania, mój związek nabrał wiatru w żagle, a relacja z partnerem uległa znacznej poprawie.

Już sama świadomość, że każdy z nas komunikuje się z drugą osobą w zupełnie inny sposób, poprzez inny język miłości, sprawiła, że zaczęłam rozumieć przyczynę nieporozumień, które pojawiały się między nami. Zresztą pomyśl sama – skoro mówisz do kogoś o miłości w języku, którego on nie zna, to w jaki sposób ma odczytać Twoje sygnały i intencję? Tym bardziej, że właśnie ten ktoś może potrzebować zupełnie innej formy utwierdzenia w miłości niż ta, którą próbujesz się komunikować.

Zdaję sobie sprawę z tego, jak wiele par nadal ma trudności z porozumiewaniem się w związku. Postanowiłam więc podzielić się z Tobą wiedzą, która wniosła do mojej relacji wiele dobrego. Jak zapewne już wiesz, nie można dać drugiej osobie tego, czego sami nie mamy. Dlatego na wstępie chcę, abyś poznała, jaki język miłości jest dla Ciebie przewodni. Przyjrzyj się uważnie, warto 😊