Znajdziesz mnie tutaj:

Złamane serce po rozstaniu – 5 sposobów jak je uleczyć

  • 7 min czytania
Złamane serce po rozstaniu

Niezależnie od tego, czy związek trwał krótko, czy długo, jego koniec zawsze jest trudnym momentem. Złamane serce jest często nieuniknione. Jak grom z jasnego nieba spadają silne emocje, a ból po rozstaniu uderza w sam środek poczucia własnej wartości. Nigdy się tego nie spodziewamy, rozstanie zawsze jest szokujące.

Spis treści:

Złamane serce po rozstaniu

Najtrudniejszy jest pierwszy moment. Jak poradzić sobie z rozstaniem – to pytanie, które stawia sobie każdy, kto ma za sobą doświadczenie końca związku. Nie jest łatwo. Nigdy. Ale nie znaczy to, że ból po rozstaniu będzie trwał wiecznie. Ma on dwie fazy.

Ból fizyczny

Na początku pojawia się ból fizyczny, naprawdę. Dolegliwości cielesne wywołane silnymi emocjami dają się we znaki. Najczęściej jest to ból w klatce piersiowej, duszności, bóle głowy, zmęczenie, problemy ze snem i problemy z koncentracją. Organizm zwyczajnie odreagowuje silną sytuację stresową.

Ból emocjonalny

Oprócz tego pojawia się także ból emocjonalny. Mamy obniżony nastrój, dominuje smutek i wycofanie z życia społecznego, towarzyskiego. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do pojawienia się depresji.

Ból po rozstaniu

Dolegliwości wywołane silnymi emocjami dają się we znaki.

Czemu rozstanie tak boli?

To w zasadzie proste. Rozstanie to moment kończący pewien etap w życiu. Zamyka się pewien rozdział, opuszcza nas osoba, która była nam szczególnie bliska. Mamy wiele wspomnień, targają nami silne emocje. Ból emocjonalny to rana, której nikt nie widzi. Potrzebuje ona czasu, aby mogła się zagoić. Pytanie tylko, czy jej na to pozwolimy.

Ukojenie bólu po rozstaniu nie jest łatwe, ale jeżeli wciąż pielęgnujemy w sobie negatywne emocje, wszystko będzie trwało dłużej i trudniej będzie nam wyleczyć złamane serce.

Jak poradzić sobie ze złamanym sercem?

Nie ma uniwersalnej metody, ciężko mówić o jednym leku na złamane serce. Każdy musi przejść przez to doświadczenie własną drogą. Zazwyczaj nie jest ona łatwa, bywa wyboista, ale zakręty kiedyś się kończą i pojawia się horyzont nowych możliwości. Pewne etapy tego, jak otrząsnąć się po rozstaniu, są jednak takie same dla każdego. Rozstanie to silna sytuacja stresowa, warto więc wiedzieć, jak ukoić ból po rozstaniu. Zatem po kolei:

Zaprzeczenie

Szok, niedowierzanie, pełne zaskoczenie. Jak to się stało? Nie potrafimy uwierzyć w bieg zdarzeń, czekając na pobudkę z tego koszmaru. On przecież wróci, zadzwoni, przytuli…

Gniew

To etap, w którym naprawdę iskrzy. Wszystko wokół mówi nam, że to niesprawiedliwe, że nie powinno się tak stać. Frustracja i wściekłość skierowana jest na wszystko i wszystkich, w każdą stronę. Z jednej strony mamy ochotę zniknąć, zapaść się pod ziemię, a z drugiej najchętniej rozładowałoby się emocje, przywalając komuś.

Gniew, który odczuwamy, jest zrozumiały i naturalny. To objaw wewnętrznej walki z rzeczywistością, którą boimy się zaakceptować. Pilnuj się! To niebezpieczny etap. Bywa, że szukamy tutaj pomocy w alkoholu lub innych używkach. To nigdy nie jest dobry pomysł, nie rozwiązuje to żadnego problemu. Jeśli jest naprawdę źle, lepiej udaj się do specjalisty, który zapewni Ci fachową pomoc. To żaden wstyd! Każdy przechodził przez ból po rozstaniu.

Gniew, który odczuwamy, jest zrozumiały i naturalny. To objaw wewnętrznej walki z rzeczywistością, którą boimy się zaakceptować.

Wzloty i upadki

Powoli dopuszczamy do siebie prawdę po to, tylko aby za chwilę znów ją wyprzeć. Ciężki czas, istna huśtawka nastrojów. To tutaj najczęściej szukamy odpowiedzi na pytania, co pomaga na złamane serce, jak żyć po rozstaniu. Chcemy po prostu wiedzieć, co dalej. Z jednej strony tęsknimy i chcemy zadzwonić, spotkać się z ex-partnerem, z drugiej strony doskonale wiemy o tym, że brak kontaktu po rozstaniu jest czymś normalnym, a uganianie się za przeszłością to strata czasu. Chaos myśli i emocji to etap przejściowy.
Wzloty i upadki to tak naprawdę naturalny lek na złamane serce. To moment, w którym zaczyna się proces uzdrawiania i trzeba go po prostu przejść.

Odzyskiwanie równowagi

Wkraczamy w pozytywny obszar, nareszcie. Zaczynamy rozumieć i akceptować to, co się stało. Stopniowo godzimy się z sytuacją i dociera do nas, że rozstanie to nie koniec świata. Odzyskiwanie równowagi to etap, który pomaga na złamane serce najbardziej. Zaczynamy widzieć życie na nowo, a przeszłość przestaje przytłaczać. Powoli stawiamy kolejne kroki, idąc naprzód ku lepszemu jutro. Zaczyna dominować ulga i spokój.

Nowy początek

Koniec walki z przeszłością! Otwieramy okno życia i pozwalamy na powiew świeżości. Zaczynamy dostrzegać nowe perspektywy na horyzoncie. Emocje opanowane, można rozpocząć szturm na nowe wyzwania. One czekają tuż za rogiem. Nie wierzysz? Rozejrzyj się 😊

Zacznij dostrzegać nowe perspektywy na horyzoncie.

Jak żyć po rozstaniu?

Kiedy już udało nam się przejść przez wszystkie fazy po rozstaniu, czas na tworzenie nowych planów, odbudowanie wiary w siebie i pracę nad utraconym poczuciem własnej wartości.

Jesteśmy gotowi na to, aby świadomie i bez emocji wyciągnąć mądre wnioski z zakończonej relacji. Warto to wykorzystać i nie popełnić tych samych błędów ponownie. Wszak wina nigdy nie leży tylko po jednej stronie. Ta świadomość jest pewnego rodzaju lekiem na złamane serce. Nikt przecież nie jest idealny.

Poznaj moją autorską Metodę Przyciągania Bratniej Duszy, która pomogła mnie oraz setkom innych kobiet odnaleźć w życiu miłość i stworzyć piękny, trwały związek

Odbierz e-booka ZA DARMO

Odbierz e-booka
ZA DARMO

Podając swój adres e-mail dołączysz również do mojego Newslettera. W każdej chwili możesz się z niego wypisać.

Jak otrząsnąć się po rozstaniu? Co dalej?

Przeszliśmy już przez etapy uzdrawiania emocji, zatem wiesz już, jak poradzić sobie z rozstaniem. Dalszy etap to wstanie z kolan, otrzepanie się i ruszanie do boju życia. Tylko jak to zrobić?

Uzdrów swoje emocje

Po pierwsze uzdrów swoje emocje. Pora wyrzucić z siebie cały ból, żal, strach, tęsknotę i niesprawiedliwość. Uwalniając się od tych trudnych emocji, przestajesz obciążać swoje ciało i szybciej pogodzisz się ze stratą. Ten proces ułatwi powrót do rzeczywistości i znów staniesz na nogi. To doskonały sposób na to, by zacząć pracę nad ukojeniem bólu po rozstaniu.

Metoda krzesła

Aby wyrzucić z siebie wszystkie negatywne emocje, możesz skonfrontować się ze swoim ex-partnerem. Nie mówimy tu oczywiście o dosłownej konfrontacji. Chodzi o to, by wygodnie usiąść, a następnie przed sobą postawić drugie krzesło. Możesz na nim kogoś posadzić – może jakiegoś pluszaka? Będzie imitował Twojego ex-partnera. Porozmawiaj z nim, jeśli potrzebujesz lub wykrzycz wszystko, co leży Ci na sercu. To świetny sposób na rozładowanie emocji, naprawdę pomaga na złamane serce.

Metoda listu

Tę samą metodę możesz zastosować w formie niewerbalnej. Weź kartkę i napisz list do swojego ex-partnera. Opowiedz mu o wszystkich uczuciach, emocjach, żalach, ale też podziękuj za to, co było dobre. Dzięki temu dostrzeżesz, że każdy kij ma dwa końce. Wybacz sobie i jemu błędy, które razem popełniliście, każdy swoje, ale z pewnością też wspólne. Uwolnienie emocji to prawdziwy lek na złamane serce. To sposób na to, by otrząsnąć się po rozstaniu.

Pozwól przeszłości odejść

Czas na porządki w życiu. Koniec z pielęgnowaniem wspomnień. Pora spakować do pudła wszystkie zdjęcia, pamiątki i inne rzeczy, które przypominają Ci wspólnie spędzony czas. To ważny etap, który pozwala na zrobienie przestrzeni w Twoim życiu na to, co może dopiero nadejść.

Jednak nie spiesz się z tym. Jeśli nie czujesz się gotowa, daj sobie czas. Przyjdzie dzień, kiedy uznasz, że to właściwy moment. Zachowasz w sercu i pamięci tylko ważne, najcenniejsze chwile. Ciesz się tym doświadczeniem, wspólnie spędzonym czasem. Z pewnością czegoś ta relacja Cię nauczyła. Życie po rozstaniu nie kończy się. Ono się dopiero zaczyna.

Podnieś swoje wibracje

Pora na to, aby odnaleźć na nowo esencję swojej duszy, odbudować utracone poczucie własnej wartości i podnieść wibracje energetyczne w całym ciele. Pomoże Ci w tym kontakt z przyrodą i spacery. Wybierz się na nie sama i pozwól, żeby swobodnie przepływały przez Ciebie myśli. Zobaczysz, że warto 😊

Zainwestuj w relację ze zwierzętami

Zainwestuj w relację ze zwierzętami, to najlepszy lek na złamane serce. Zwierzaki nie tylko potrafią wyciszać w nas emocje, ale także w cudowny i magiczny sposób pomagają przeganiać wszelki smutek. Dlatego jeśli masz obok siebie jakiegoś czworonoga, to zwłaszcza teraz tul się do niego jak najczęściej. Jeśli nie masz zwierzaka, to może warto odwiedzić kogoś, kto go ma lub samej pomyśleć o tym, aby jakiegoś zaadoptować.

Zwierzaki nie tylko potrafią wyciszać w nas emocje, ale także w cudowny i magiczny sposób pomagają przeganiać wszelki smutek.

Znajdź ulubioną formę relaksu

Zaprzyjaźnij się z medytacją albo inną formą relaksu, którą lubisz. Jak najczęściej słuchaj muzyki, dzięki której poczujesz, że rosną Ci skrzydła. Niech otaczają Cię dźwięki, na które zrywasz się do tańca. I oczywiście tańcz, oddaj się rytmowi muzyki i pozwól, aby całe ciało ruszało się, tak jak chce. Zacznij też śpiewać. Śpiew działa terapeutycznie i uwalnia emocje.

Wróć do świata żywych – Twoi znajomi i przyjaciele na Ciebie czekają. Ból po rozstaniu najczęściej powoduje w nas chęć do bycia z samym sobą. To zrozumiałe. Nie pozwól jednak, by samotność i pustka zagościła w Twoim życiu na stałe. Długie przebywanie we własnej samotni może doprowadzić do apatii i wycofania, a stąd jest już blisko do depresji. Dlatego jeśli chcesz stanąć na nogi, musisz dać sobie pomóc. Jak najczęściej otaczaj się przyjaciółmi i rodziną. Pozwól, aby w tym szczególnie trudnym, a zarazem wrażliwym czasie byli blisko i otoczyli Cię swoją opieką, ale też siłą.

Nowa przestrzeń – nowe możliwości

Zaczyna się nowy etap w Twoim życiu! Świat jest pełen możliwości, które tylko czekają na to, aż je odkryjesz. Na co czekasz? Rozejrzyj się! Z pewnością dostrzeżesz masę nowych zajęć, które mogą zmienić Twoje dni. Otaczaj się fajnymi ludźmi, dzięki którym znów pojawia się uśmiech na twojej twarzy. Zacznij planować kolejne kroki, pomyśl nad tym, co zawsze chciałaś zrobić i zrób to. Niech to będzie Twój czas!

Podsumowanie

Na początku tego artykułu przytłaczały Cię emocje. W głowie niczym zapętlona płyta odtwarzało się jedno: czuję ból po rozstaniu i co dalej mam z tym zrobić? Teraz widzisz już, że złamane serce nie jest nieuleczalne. Potrzeba czasu, by ukoić ból po rozstaniu, ale ten moment nadejdzie. Wyczekuj go. Wyznacz sobie cel i krok po kroku, zbliżaj się do niego. Ani się obejrzysz, a już będzie Twój 😊

Kilka słów o autorce

Cześć, nazywam się
Sylwia Wurst

Jestem terapeutą partnerskim i coachem relacji. W swojej pracy korzystam z elementów rozwoju duchowego Theta Healing i Reiki pracując z energią człowieka.

Pomagam uwolnić się od lęków, niewspierających przekonań i wszelkich blokad związanych z miłością i związkami.

Osobiście przeszłam przez trudny rozwód i samotnie wychowywałam dziecko. Dziś jestem mamą pełnoletniego syna i szczęśliwe zakochaną kobietą po 40-tce.

Moje przykre przeżycia przerobiłam w cenne doświadczenie. Teraz chcę podzielić się nim z Tobą.

Poznajmy się lepiej

Poznaj moją autorską Metodę Przyciągania Bratniej Duszy, która pomogła mnie oraz setkom innych kobiet odnaleźć w życiu miłość i stworzyć piękny, trwały związek

Odbierz e-booka ZA DARMO

Odbierz e-booka
ZA DARMO

Podając swój adres e-mail dołączysz również do mojego Newslettera. W każdej chwili możesz się z niego wypisać.

Udostępnij dalej z miłością: